Niepłodność idiopatyczna

By cierpieć na niepłodność nie trzeba mieć konkretnego problemu z owulacją, jajnikami czy nasieniem. Czasami jest tak, że mimo braku jednoznacznej przyczyny para nadal nie może mieć dzieci. To jest właśnie nasz przypadek – niepłodność idiopatyczna

Oprócz tego nasza niepłodność jest również niepłodnością pierwotną, charakterystyczna dla osób, które jeszcze nigdy nie miały własnych dzieci. Z kolei niepłodność par, które posiadają już swoje potomstwo to tzw. niepłodność wtórna. 

W naszym przypadku wszelkie badania zostały już przeprowadzone i wszystkie niezgodności zostały zlikwidowane. Pozostało jeszcze moje niezbyt grube endometrium i nienajwyższe wyniki nasienia mojego męża, które w teorii nie dyskwalifikują nas do naturalnego zajścia w ciążę. 

Leczenie niepłodności idiopatycznej zależy przede wszystkim od wieku pacjentki oraz od tego ile czasu para bezskutecznie stara się o dziecko. My trafiliśmy do specjalistycznej kliniki po ponad roku starań i monitorowaniu owulacji. Nasz lekarz nie rozpoczął leczenia od stymulacji owulacji, ponieważ moja naturalna owulacja była jak najbardziej prawidłowa (w przypadkach, kiedy owulacja nie występuje lekarze decyzją się na stymulację owulacji lekami hormonalnymi, dzięki którym produkcja komórek jajowych jest pobudzana i w skutek tego powstaje ich więcej niż jedno, co zwiększa szansę na naturalne poczęcie dziecka).

Jeżeli monitorowanie naturalnej lub stymulowanej owulacji nie przynosi efektu, drugim krokiem jest zaproponowanie parze zabiegu inseminacji, zwykle jest to od 3 do 6 zabiegów w kolejnych cyklach. W naszym przypadku była to jedna inseminacja w jednej klinice ze względu na późniejsze komplikacje i dyskwalifikację z dalszego leczenia. Drugą inseminację mieliśmy już w innej klinice, w której leczymy się do dziś, ale druga próba również nie przyniosła efektu. 

Trzecim i ostatnim krokiem w leczeniu wszelkiej niepłodności po inseminacji jest propozycja podejścia do procedury in vitro, która szerzej opisana jest w moich postach pt. Procedura In Vitro w pigułce, Rzeczywiste koszty In Vitro, oraz o towarzyszących tej procedurze uczuciach: Chwila słabościIn Vitro drogą na skróty?

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s