Zastrzyki Puregon / Puregon Pen – aplikacja i moje samopoczucie w trakcie leczenia

Puregon 300 j.m.-NE/0,36 ml 

Jeśli chodzi o wartości użytkowe i całokształt koncepcji zaprojektowania sprzętu Puregon jestem pod wrażeniem. Zacznę od tego, że lek oprawiony jest w tzw. „pen”, czyli nic innego jak aplikator wyglądający jak długopis do pisania. Tym samym lek zapakowany w nabój wkładamy do pena i zakręcamy urządzenie. W miejscu, gdzie w długopisie znajduje się „pstryczek” włączający i wyłączający funkcję pisania, w penie znajduje się licznik, na którym ustawiamy podawaną dawkę leku i przyciskając przycisk podajemy lek przez strzykawkę. Do leku dołączony jest zestaw „podręczny”, czyli plastikowe etui z miejscem na pena, na trzy igły w opakowaniach oraz na jeden nabój. Generalnie bardzo fajny zestaw podręczny, który można ze sobą zabrać wszędzie. No ale dodając informację, że lek oryginalnie kosztuje ok. 800 zł. to nikogo chyba nie powinno dziwić takie wyposażenie.

5605246448

Teraz kwestie fizycznie odczuwalne:

W ulotce wśród działań niepożądanych można wyczytać wiele równych dolegliwości, ale ja postanowiłam przede wszystkim zapytać o tę kwestię położną, która pokazywała mi jak aplikować sobie zastrzyki (pewnie każdy na moim miejscu pomyślałby to samo co ja: „Jak można sobie samemu podać zastrzyk? I to jeszcze codziennie po kilka sztuk?!!!”).
Wg dotychczasowych informacji pacjentki najbardziej doświadczały bólu głowy, dlatego najlepiej jest brać zastrzyk w godzinach wieczornych, kiedy w razie czego będzie można sobie swobodnie odpocząć i poleżeć. Oczywiście pora podawania zastrzyków powinna być mniej-więcej taka sama, załóżmy, że podajemy je codziennie wieczorem między godziną 19 a 21.

Zastrzyki podajemy sobie w brzuch. Przed podaniem przecieramy skórę środkiem odkażającym. Jedną ręką łapiemy tzw. „fałdkę skóry” u dołu brzucha, drugą ręką wbijając igłę podajemy zastrzyk.
 
Wczoraj byłam trzeci dzień na stymulacji hormonalnej, czuję się dobrze, ale głowa boli mnie niemiłosiernie, dlatego dopiero dzisiaj opisuję działanie i potwierdzam, że naprawdę najlepiej jest robić zastrzyki wieczorem. Głowa boli wieczorem, rano również boli, w ciągu dnia w miarę wszystko się normuje. Zastrzyki robię sobie samodzielnie, mimo początkowych oporów postanowiłam, że zrobię to sama. Po pierwszym podaniu zrobiło mi się słabo i prawie „odleciałam”, ale to tylko z emocji, nie miało to nic wspólnego z substancją podaną do organizmu. Kolejne podania były już bez takich „efektów”.
 
Przez 3 dni pod rząd mam ustawione wizyty w klinice, więc i tak większość tygodnia nie byłabym w pracy. Będę zdawać relacje. Cieszę się, że najbliższy tydzień mam wolny od pracy, bo raczej nie mogłabym się na niczym skupić. A mimo wszystko wolałabym nie futrować się teraz lekami przeciwbólowymi. Brzuch cały w kropkach, bo każda igła zostawia po sobie jednak ślad…

Jak wykonać wstrzyknięcie 
Pierwsze podanie leku Puregon powinno być wykonywane wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza lub pielęgniarki. Wstrzyknięcie można wykonać powoli domięśniowo (na przykład w pośladek, górną część uda lub górną część ramienia) lub podskórnie (na przykład w dolną część brzucha). Podanie domięśniowe powinno być wykonywane wyłącznie przez lekarza lub pielęgniarkę.

Podanie podskórne może w pewnych wypadkach być wykonane samodzielnie przez pacjentkę lub jej partnera. Lekarz poinstruuje jak i kiedy to wykonać. Przy samodzielnym podawaniu leku Puregon należy ściśle przestrzegać instrukcji stosowania znajdującej się w kolejnym punkcie ulotki, tak, aby podać lek prawidłowo i zmniejszyć dyskomfort.

Instrukcje dotyczące stosowania (informacje z ulotki)

Krok 1 – przygotowanie strzykawki
Do podawania leku Puregon należy stosować sterylne jednorazowe strzykawki i igły. Objętość strzykawki powinna być na tyle mała, aby przepisaną dawkę można było podać z odpowiednią dokładnością.
Puregon, roztwór do wstrzykiwań, znajduje się w szklanej fiolce. Nie należy stosować leku wówczas, gdy roztwór zawiera zanieczyszczenia lub nie jest klarowny. Najpierw należy usunąć nasadkę z fiolki.
Należy umieścić igłę na strzykawce i przekłuć igłą gumowy korek fiolki, wciągnąć roztwór do strzykawki i zmienić igłę na igłę do wstrzykiwań. Następnie, trzymając strzykawkę igłą do góry, należy delikatnie popukać w ścianki strzykawki w celu przesunięcia pęcherzyków powietrza do szczytu strzykawki, a następnie naciskać tłok aż powietrze zostanie usunięte, a w strzykawce znajduje się jedynie roztwór leku Puregon. Jeżeli jest to konieczne, można dalej nacisnąć na tłok, aby odpowiednio dostosować podawaną objętość płynu.

Krok 2 – miejsce wykonania wstrzyknięcia
Najlepszym miejscem do wykonania wstrzyknięcia podskórnego jest dolna część brzucha w okolicy pępka, gdzie znajduje się dużo luźnej skóry i warstw tkanki tłuszczowej. Za każdym razem należy wstrzykiwać w inne miejsce.
Możliwe jest wykonanie wstrzyknięcia w innych miejscach. Lekarz lub pielęgniarka wskaże, w których.

Krok 3 – przygotowanie miejsca wykonania wstrzyknięcia
Poklepanie miejsca wykonania wstrzyknięcia spowoduje stymulację zakończeń nerwowych
i zmniejszy dyskomfort spowodowany wprowadzeniem igły. Ręce powinny być umyte, a miejsce wykonania wstrzyknięcia należy przetrzeć wacikiem ze środkiem odkażającym (na przykład 0,5% chloroheksydyną), aby usunąć bakterie znajdujące się na powierzchni skóry. Należy oczyścić okolicę na obszarze około 5 cm dokoła miejsca, przed wprowadzeniem igły i poczekać przynajmniej minutę do wyschnięcia środka odkażającego.

Krok 4 – wprowadzenie igły
Należy ująć w palce fałd skóry. Przy pomocy drugiej ręki należy wprowadzić igłę pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni skóry.

Krok 5 – sprawdzenie właściwej pozycji igły
Jeżeli igła została wprowadzona prawidłowo, odciągnięcie tłoka strzykawki powinno być trudne.
Krew pojawiająca się wewnątrz strzykawki po pociągnięciu tłoka świadczy, że koniec igły znajduje się w żyle lub tętnicy. Jeżeli tak się zdarzy, należy wyciągnąć strzykawkę z igłą, przykryć miejsce wykonywania zabiegu gazikiem i ucisnąć; miejsce przestanie krwawić po około jednej do dwóch minut. Nie należy stosować roztworu, w którym znajduje się krew. Postępować ponownie jak opisano
w Kroku 1, stosując nową igłę i strzykawkę oraz nową fiolkę leku Puregon.

Krok 6 – wstrzyknięcie roztworu
Tłok strzykawki należy wciskać powoli i równomiernie tak, aby roztwór został w odpowiedni sposób wstrzyknięty bez uszkodzenia okolicznych tkanek.

Krok 7 – usunięcie strzykawki
Po wykonaniu wstrzyknięcia strzykawkę należy szybko wyciągnąć, a miejsce wstrzyknięcia ucisnąć gazikiem nasączonym substancją odkażającą. Delikatny masaż tego miejsca – cały czas z uciskiem – pomaga rozprowadzić roztwór leku Puregon i zmniejszyć dyskomfort. Pozostałą część roztworu należy wyrzucić.
Leku Puregon nie należy mieszać z żadnymi innymi lekami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s