Fenomen kropli Sab Simplex a sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka… Matko święta co to jest za dziadostwo, że takie maleńkie dziecko musi się z tym mierzyć… Patrzeć na to i nie móc nic zrobić to chyba najgorsza rzecz na świecie – serce pęka 😦 A trzeba nabrać dystansu i po prostu przez to przejść… 

Nasza pociecha miewa problemy z brzuszkiem odkąd skończyła tydzień. Na początku było to napinanie i ciągłe stękanie, przez co ewidentnie się męczyła i nie mogła spać. Położna początkowo zaleciła nam podanie kropli Espumisan/Bobotic/Infacol (rzekomo wszystkie są takie same), a jeśli one nie pomogą to ulgę miały przynieść kropelki Delicol, które mają w sobie enzym trawiący laktozę, z którą to nasza mała dzidzia mogła mieć problem. Delicol faktycznie pomógł, jednak po tygodniu kropelki przestały pomagać, a mała wręcz jeszcze bardziej się po nich prężyła. Wróciliśmy zatem do pierwszej opcji, a mianowicie do kropli Espumisan, które mają eliminować tworzenie się gazów w jelitach i pomagać eliminować kolkę niemowlęcą. Choć mieliśmy lepsze i gorsze dni oraz doświadczyliśmy kilku „prawdziwych” ataków kolki niemowlęcej to można spokojnie powiedzieć, że kropelki nam pomogły, bo dziecku po jedzeniu było zdecydowanie lżej, nie płakało i nie krzyczało z bólu, a rodzice również dzięki temu byli dużo bardziej spokojni. 

 

Kiedy rozmawiałam z położną z jej ust padło kilka nazw kropli, które mogłyby nam pomóc – był to Espumisan, Esputikon, Bobotic czy Infacol. Ale padła też nazwa Sab Simplex z uwagą, że są to najskuteczniejsze krople, ale w związku z tym, że jest to produkt niemiecki to dostępne są tylko w Internecie. Co to jest więc za magiczny lek, którego nie ma szans zakupić w żadnej polskiej aptece?

1. Krople Sab Simplex 

– Pojemność 30ml, cena ok. 45 zł. za buteleczkę 
1 ml (czyli ok. 25 kropli) zawiesiny do zażycia zawiera 69,19 mg simeticonu 
– Dawkowanie dla niemowląt – do każdej butelki (np. z sokiem lub z mlekiem) dodać 15 kropli  
– 1 dawka = 15 kropli = 41,51 mg simeticonu 
– buteleczka wystarcza na 50 karmień (~6-7 dni)
– koszt ~210 zł. / miesiąc 

Zatem dziecko przed każdym karmieniem otrzymuje dawkę 41,51mg simeticonu, dzięki czemu łagodniejsza postać kolki niemowlęcej może być całkowicie wyeliminowana lub jej ostrzejsze objawy mogą być złagodzone.

Do niedawna na rynku dostępny był również Espumisan 40, którego mała skuteczność była notorycznie porównywana do ogromnej skuteczności niemieckiego odpowiednika. Jak to wygląda w cyfrach? 

Espumisan 40

– Pojemność 30ml, cena ok. 19 zł. za buteleczkę 
1 ml (25 kropli) kropli doustnych, emulsji zawiera 40 mg simeticonu
– Dawkowanie dla niemowląt: 1 ml – 2 ml (25 – 50 kropli) na dobę w 2 do 4 dawkach podzielonych (2 razy na dobę po 13 – 25 kropli lub 4 razy na dobę po 6 -13 kropli) -> całkowita dawka dobowa nie większa niż 80 mg 
– 1 dawka = 13 kropli = 20 mg simeticonu
– buteleczka wystarcza na 57 karmień (~7 dni)
– koszt ~82 zł  / miesiąc 

W związku z powyższym dziecko karmione 6-8 razy na dobę otrzymuje: 

W kroplach Sab Simplex:
41,51 mg simeticonu jednorazowo / 250-330 mg simeticonu na dobę 
W kroplach Espumisan 40: 
20-40 mg simeticonu jednorazowo / 80 mg simeticonu na dobę 

Zrozumiały jest zatem wielki fenomen niemieckiego wyrobu farmaceutycznego, ponieważ nie dość, że zawiera on znacznie większą dawkę leku to jeszcze podawany jest przed każdym karmieniem, podczas gdy Espumisan 40 podawany jest tylko 2 do 4 razy na dobę, zatem przypada tylko na co drugie karmienie. Ważną uwagą jest tutaj to, że simeticon jest związkiem powierzchniowo czynnym, nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany w stanie niezmienionym z kałem a przedawkowanie go nie jest możliwe.

 

W chwili obecnej na polskim rynku mamy już dostępny lek Espumisan 100 oraz inne leki, których dawkowanie oraz skuteczność są bardzo porównywalne do wyżej wymienionych kropli:

 

2. Krople Espumisan 100

– Pojemność 30ml, cena ok. 22 zł. za buteleczkę 
– 1 ml (ok. 25 kropli) zawiesiny do zażycia zawiera 100 mg simeticonu
– Dawkowanie dla niemowląt – 5-10 kropli należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na małej łyżeczce przed każdym karmieniem piersią
– 1 dawka = 10 kropli = 40 mg simeticonu 
– buteleczka wystarcza na 75 karmień (~9,5 dnia)
– koszt ~71 zł. / miesiąc 

Czyli:
Sab Simplex to 41,51mg simeticonu jednorazowo oraz średni miesięczny koszt to ~210zł.
Espumisan 100 to 40mg simeticonu jednorazowo oraz średni miesięczny koszt to ~71zł. 

Wniosek jeśli chodzi o działanie:
Sab Simplex 👍 = Espumisan 100 👍

Wniosek jeśli chodzi o cenę:
Sab Simplex 👎 > Espumisan 100 👍

 

3. Krople Bobotic Forte

– Pojemność 30ml, cena ok. 18 zł. za buteleczkę 
– 1 ml (ok. 25 kropli) zawiesiny do zażycia zawiera 135 mg simeticonu
– Dawkowanie dla niemowląt – 3 krople (20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku. Nie należy przyjmować więcej niż 18 kropli na dobę (120 mg symetykonu).
– 1 dawka = 3 krople = 16,2 mg simeticonu 
– buteleczka wystarcza na 250 karmień (~30 dni)
– koszt ~18 zł. / miesiąc 

 

4. Krople Infacol 

– Pojemność 50ml, cena ok. 18 zł. za buteleczkę 
– 1 ml (ok. 25 kropli) zawiesiny do zażycia zawiera 40 mg simeticonu
– Dawkowanie dla niemowląt – doustnie 20-40 mg (0,5-1 ml) przed każdym posiłkiem
– 1 dawka = 25 kropli = 40 mg simeticonu 
– buteleczka wystarcza na 50 karmień (~6-7 dni)
– koszt ~83 zł. / miesiąc 

 

Spośród wymienionych wyżej leków największą dawkę leku zawiera Espumisan 100 i na ten lek właśnie się zdecydowaliśmy. W międzyczasie próbowaliśmy również zastosować mleko HiPP Comfort, które wg informacji na opakowaniu łagodzi wzdęcia, kolki i zaparcia – to mleko podałam dziecku tylko 3 razy, ponieważ po nim brzuszek dokuczał jeszcze bardziej, córka prężyła się i dosłownie krzyczała z bólu jeszcze w trakcie jedzenia (swoją drogą nie rozumiem dlaczego tak zareagowała skoro jest to mleko specjalnie przeznaczone dla dzieci z problemami z brzuszkiem…), dlatego zdecydowałam się wrócić do naszego sprawdzonego mleka HiPP Combiotic BIO. 

 

Oprócz kropli na kolkę stosujemy również:

– ciepłe okłady termoforkiem i przytulanie

– masaże brzuszka 3-4 razy dziennie (popołudniami i wieczorami), które wyraźnie nam pomagają 

– ogrzewanie brzuszka suszarką podczas ataku kolki – ciepłe powietrze ogrzewa brzuszek i koi ból, a dźwięk suszarki wyraźnie uspokaja dziecko 

– dodatkowe stosowanie probiotyku oprócz skutecznego wspomagania regularnego wypróżniania, może pomóc również w łagodzeniu kolek 

Moja córka na szczęście nie była klasycznym przypadkiem, kiedy to kolka dokuczała codziennie przez kilka godzin lub całymi dniami/nocami, jednak doświadczaliśmy tych dolegliwości co jakiś czas i muszę powiedzieć, że ciężko jest nabrać do tego dystans, a to jest właściwie podstawa.

I być może nie jest to najłatwiejsze, ale przede wszystkim trzeba zachować spokój, ponieważ dziecko wyczuwając nasze zdenerwowanie samo będzie jeszcze bardziej nerwowe. Spokój i dystans są w takich sytuacjach najważniejsze. 

I spokój.

I jeszcze spokój.

🙂 

20181128_140846-1.jpg

21 uwag do wpisu “Fenomen kropli Sab Simplex a sposoby na kolkę niemowlęcą

 1. Nie mam pojęcia, na czym polega fenomen sab simplex, ale w naszym przypadku tylko te krople były skuteczne. Espumisan 100 tężnie dawał rady, ani żadne inne, nawet jeśli zwiększam dawkę. Na szczęście kupowaliśmy bezpośrednio w niemieckiej aptece i nie było tak drogo. Mam nadzieję, że przy drugim synku nie będziemy potrzebować żadnych specyfików 😊

  Polubione przez 1 osoba

  1. O proszę, czyli jednak jest jakiś tajemniczy składnik w Sab Simplex albo działa tu zasada, że każdemu pomaga coś innego… 🤔 Dobrze, że kupowałaś to bezpośrednio w niemieckiej aptece, bo kupować w Polsce sprowadzane przez jakiegoś pośrednika to trochę ryzyko, bo nigdy nie wiadomo czy kropelki są odpowiednio przechowywane.

   Polubienie

   1. Chodzi oto, że w momencie kiedy w Polsce był tylko espumissan 40 to Sab simplex okazywały się skuteczne ze względu na wyższą dawkę symeticonu. I tak poszła fama że Sab simplex działa a espumissan nie. W związku z tą właśnie sugestią większość rodziców nawet po wprowadzeniu espumissanu 100 nadal widzi przewagę w Sab simplex, bo to siedzi w głowie. Po prostu.
    A mówię to na swoim własnym przypadku, ponieważ trochę się na tym znam i np. na mnie nie działają żadne sugestie z reklam TV o lekach i suplementach, bo jak przeczytam skałd to odrazu wiem, że coś jest słabe, albo właściwie nie działa. No i mi nie pomaga, ale przecież ludzie biorą te leki i stają na nogi, bo sugestia, że musi pomóc działa tak mocno, że pomaga.

    Polubienie

   2. No tak, bo ogólnie chyba wszystkie suplementy działają na podobnej zasadzie, bo już kiedyś u Olitorii pisałam, że suplementy są dziś na WSZYSTKO, na nerwy, na stres, na pamięć, wzrok, dobry sen i na dobry poranek po dobrym śnie, na każdy organ i zmysł naszego ciała 🙂 I pewnie połowa z nich działa właśnie na zasadzie sugestii 🙂 A ja właśnie dlatego zrobiłam porównanie tych kropli, bo widzę, że dawka substancji czynnej jest już praktycznie taka sama w obu przypadkach.

    Polubienie

   3. Można by pomyśleć, że na niemowlaków przecież sugestia nie działa. Ale ja myślę że to chodzi o nas rodziców. Dajemy krople, które w myśl sugestii na pewno pomogą i po podaniu uspokajamy się i dziecko to odczuwa i też zaczyna być spokojne, bo stres (niemowle też się stresuje, głodem, tym, że mamy nie ma obok) może powodować silniejszy atak kolki.
    My wierzylismy w działanie espumissanu i faktycznie było lepiej po podaniu, chociaż z czasem miałam wrażenie, że krople te wymuszają gazy, więc odstawiliśmy i masaże okazały się najlepszą formą pomocy.

    Polubienie

 2. Tak, o tym niemieckim specyfiku to już krążą legendy. Ja akurat dostałam dla Tamalugi krople od mojej mamy ze Stanów i naprawdę działały.
  Dobrze, że twoja położna wyraża chęć pomocy, bo moja „doradczyni laktacyjna” i właścicielka kliniki stwierdziła, że kolka nie istnieje i jest urojona przez rodziców…

  Polubienie

  1. Taaaa… Jak do niej zadzwoniłam kiedy mała skończyła 7 dni i powiedziałam, że tak mocno stęka i się pręży i czy to możliwe że już ma problemy z brzuszkiem to dziwnie zażartowała, że wyolbrzymiam i że krzywda jej się napewno nie dzieje, no ale na szczęście pomogła nam w tej sytuacji 🙂 Przynajmniej nasz pediatra okazał wielkie zrozumienie, bo na wizycie po chwili badania już powiedział że nic poważnego się nie dzieje i że noworodki tak mają więc trzeba to przetrwać, ale zapytał po prostu czy to jest nasze pierwsze dziecko, kiedy przytaknęliśmy myślę, że zrozumiał że po prostu niedoświadczeni rodzice tak już mają, że martwi ich dosłownie WSZYSTKO i był bardzo wyrozumiały dla nas 🙂 Prawdziwe kolki zaczęły się u nas dopiero później, bo ok. 3. tygodnia życia małej.

   Polubienie

   1. To tak jak u nas z płaczem przy ząbkowaniu. Gdy zgłaszałam lekarzowi, to nawet nie zajrzał, bo stwierdził, że to za wcześnie i przyczyna musi być inna. A przecież widziałam, że ją dziąsła bolały i śliniła się niesamowicie. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak za wcześnie bo każde dziecko rozwija się inaczej, ale lekarz musi być mądrzejszy.

    Polubienie

 3. U nas przy obu Paszczakach w sumie nic nie pomagało – musieli się wykrzyczeć, zmęczyć i w końcu zasnąć.
  O tych niemieckich kroplach mówiła mi koleżanka, ale napomknęła też, że nie wie, czy dziecko się od nich nie uzależniło. Może to śmieszne, haha, ale jednak nie chciałam spróbować 😉

  Polubienie

   1. No my też dawaliśmy codziennie przy każdym karmieniu przez dobre 3 tygodnie, tylko że Espumisan. Jak nie podasz do każdego karmienia to nie pomoże. A teraz kolek już żadnych nie ma, więc spokojnie odstawiliśmy kropelki.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s