Zastrzyki Menopur 600 IUI FSH + 600 IU LH – aplikacja i moje samopoczucie w trakcie leczenia

Menopur (wysoko oczyszczona menotropina uzyskiwana z moczu kobiet po menopauzie) zawiera dwa hormony: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH). FSH i LH są naturalnymi hormonami wytwarzanymi w organizmie kobiety i mężczyzny. Umożliwiają one normalne działanie narządów układu rozrodczego.

W ulotce wśród działań niepożądanych można wyczytać wiele różnych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka czy nawet przybieranie na wadze.

Ja w trakcie przyjmowania tego leku czułam się bardzo dobrze, głowa w ogóle mnie nie bolała. Doświadczyłam jedynie wzmożonej pracy jelit – niestety pod obydwoma względami, ponieważ doświadczyłam zarówno częstszego (luźniejszego) wypróżniania, jak i wzmożonej ilości gazów o dość intensywnej woni : ( i niestety dolegliwość momentami była delikatnie uciążliwa : (

Wczoraj zakończyłam stymulację Menopuren. Przyjmowałam zastrzyki przez 9 dni w różnych dawkach, najpierw po 150 j., potem 75 j., 225 j. i w ostatnim dniu 150 j. Brzuch wyglądał strasznie. Ilość ukłuć nie była równa ilości dawek, ponieważ Menopur znajduje się we fiolkach i trzeba samemu nabrać odpowiednią ilość roztworu do strzykawki, więc w momencie, kiedy dawka przekraczała pozostałą ilość substancji w fiolce, jedno podanie to były dwa ukłucia. Żałuję, że nie zrobiłam zdjęcia brzucha i nie wrzuciłam tutaj… 

 

Poniżej istotne informacje z ulotki Menopur:

Co to jest Menopur i w jakim celu się go stosuje

Menopur ma postać proszku (w tym przypadku jest to stała, zbita masa), który przed użyciem należy rozpuścić w płynie (rozpuszczalniku). Lek podaje się jako wstrzyknięcie podskórne lub domięśniowe.
Menopur (wysoko oczyszczona menotropina uzyskiwana z moczu kobiet po menopauzie) zawiera dwa hormony: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH).
FSH i LH są naturalnymi hormonami wytwarzanymi w organizmie kobiety i mężczyzny. Umożliwiają one normalne działanie narządów układu rozrodczego.

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA STOSOWANIA

Jeśli lekarz zalecił samodzielne wstrzykiwanie leku Menopur, należy przestrzegać wszystkich przekazanych instrukcji.
Pierwsze wstrzyknięcie leku Menopur należy wykonać pod nadzorem lekarza.
Menopur ma postać proszku w fiolce i przed wstrzyknięciem należy go rekonstytuować (rozpuścić). Płyn, którego należy użyć do rozpuszczenia leku Menopur, znajduje się w dwóch ampułkostrzykawkach dostarczanych razem z fiolką z proszkiem.
Menopur 1200 IU FSH + 1200 IU LH musi być przed użyciem rozpuszczony w rozpuszczalniku zawartym w dwóch ampułkostrzykawkach.

Po rozpuszczeniu lek zawarty w jednej fiolce podaje się przez kilka dni i dlatego należy się upewnić, że pobiera się tylko taką dawkę, jaką przepisał lekarz.
Lekarz przepisuje dawkę leku Menopur wyrażoną w jednostkach międzynarodowych (IU). Należy użyć jednej z 18 strzykawek do wstrzykiwań, wyskalowanych w jednostkach międzynarodowych FSH/LH, które znajdują się w opakowaniu.

W tym celu należy:

  1. Zdjąć ochronny kapsel z fiolki z proszkiem oraz gumową nasadkę z jednej z ampułkostrzykawek z rozpuszczalnikiem.
  2. Nałożyć mocno igłę (igła do rekonstytucji) na ampułkostrzykawkę z rozpuszczalnikiem i zdjąć z igły ochronną nasadkę.
  3. Wbić igłę pionowo przez środek gumowego korka fiolki z proszkiem i powoli wstrzykiwać do fiolki cały płyn, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków
  4. W trakcie wstrzykiwania rozpuszczalnika w fiolce powstaje nadciśnienie. Dlatego po wstrzyknięciu rozpuszczalnika należy zwolnić nacisk na tłok przez około 10 sekund i pozwolić, aby tłok sam cofnął się do góry. To spowoduje eliminację nadciśnienia w fiolce
  5. Delikatnym ruchem obrotowym odłączyć ampułkostrzykawkę od igły, pozostawiając igłę w fiolce. Zdjąć gumową nasadkę z drugiej ampułkostrzykawki z rozpuszczalnikiem i mocno przyłączyć ampułkostrzykawkę do igły tkwiącej w fiolce. Powoli wstrzykiwać do fiolki cały płyn, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków.
  6. W trakcie wstrzykiwania rozpuszczalnika w fiolce powstaje nadciśnienie. Dlatego po wstrzyknięciu rozpuszczalnika należy zwolnić nacisk na tłok przez około 10 sekund i pozwolić, aby tłok sam cofnął się do góry. To spowoduje eliminację nadciśnienia w fiolce.
  7. Usunąć ampułkostrzykawki i igłę do rekonstytucji. Proszek powinien się szybko rozpuścić (w ciągu 2 minut), tworząc przezroczysty roztwór. Mimo iż normalnie następuje to już po wstrzyknięciu kliku kropli rozpuszczalnika, należy wstrzyknąć cały rozpuszczalnik. Aby ułatwić rozpuszczenie proszku, można kołysać fiolką. Nie należy potrząsać fiolką, gdyż powoduje to tworzenie się pęcherzyków powietrza. Jeśli roztwór nie jest przezroczysty lub jeśli zawiera stałe cząstki, nie należy go używać. Roztwór powstały po rozpuszczeniu proszku w rozpuszczalniku z dwóch ampułkostrzykawek jest teraz gotowy do użycia.
  8. Wyjąć z opakowania strzykawkę do wstrzykiwań z zamocowaną igłą i wbić igłę pionowo przez środek gumowego korka fiolki. Strzykawka do wstrzykiwań zawiera niewielką ilość powietrza, które należy wstrzyknąć do fiolki nad roztworem. Odwrócić fiolkę do góry dnem i pobrać przepisaną dawkę leku Menopur do strzykawki do wstrzykiwań. UWAGA: ponieważ fiolka zawiera lek przeznaczony do stosowania przez kilka dni, należy się upewnić, że pobiera się tylko taką dawkę, jaką przepisał lekarz. Jeśli lekarz przepisał lek Bravelle razem z lekiem Menopur, można zmieszać oba leki. W tym celu, po rozpuszczeniu leku Menopur należy wstrzyknąć przepisaną dawkę leku Menopur do fiolki z rekonstytuowanym roztworem leku Bravelle. Następnie należy pobrać do strzykawki zmieszany roztwór zawierający oba leki i wstrzyknąć podskórnie. Takie postępowanie pozwala uniknąć wstrzykiwania każdego z leków osobno.
  9. Odłączyć strzykawkę od fiolki i pobrać do strzykawki niewielką ilość powietrza
  10. Ustawić strzykawkę w pozycji igłą do góry i delikatnie stuknąć palcem w strzykawkę do wstrzykiwań tak, aby wszystkie pęcherzyki powietrza zebrały się na górze. Usunąć ze strzykawki powietrze, naciskając ostrożnie tłok strzykawki do momentu, w którym na czubku igły pojawi się pierwsza kropla płynu. Pacjentka jest informowana przez lekarza lub pielęgniarkę, gdzie należy wstrzykiwać lek (np. przednia część uda, brzuch itp.). Przed wstrzyknięciem należy odkazić (zdezynfekować) skórę w miejscu wstrzyknięcia, używając do tego dołączonych wacików nasączonych alkoholem.
  11. Aby dokonać wstrzyknięcia, należy utworzyć fałd skóry między palcami i szybkim ruchem wbić igłę pod kątem 90 stopni (prostopadle). Wstrzyknąć roztwór, wciskając delikatnie tłok strzykawki, a następnie wysunąć strzykawkę z igłą. Po wysunięciu strzykawki z igłą ucisnąć miejsce wstrzyknięcia, aby powstrzymać ewentualne krwawienie. Delikatny masaż w miejscu wstrzyknięcia ułatwia rozejście się roztworu pod skórą. Zużytych przedmiotów nie należy wyrzucać do domowych pojemników na odpadki, lecz usunąć je w odpowiedni sposób.
  12. Następne wstrzyknięcia rekonstytuowanego roztworu leku Menopur wykonuje się, powtarzając czynności opisane w punktach od 8. do 11.

 

Dodaj komentarz